Perşembe , Kasım 26 2020
Ana Sayfa / Genel / Küçük Ağa Tarık Buğra

Küçük Ağa Tarık Buğra

küçük-ağaaaaTarık Buğranın kaleme aldığı Küçük Ağa adlı eseri, 1963 yılında yayınlanmıştır ve 479 sayfadan oluşmaktadır. Eserde, birinci dünya savaşı güç kaybeden ve işgallere maruz kalan Osman devletini değinir ve sonrasında Başlatılan Milli mücadele döneminde Anadolu’da Akşehir’den başlanarak bu uğurda verdiğimiz mücadelenin bir bölümünü anlatır.

Romanda, hoca olan Mehmet Reşit Efendi milli mücadele yıllarında Akşehir’e gönderilir. Burada İstanbullu hoca olarak tanınır. Hoca burada emine evlenir. Yunanlılar Anadolu’ya girer. Hoca Kuvay-ı Milliyecilerin karşısında olur ve padişahı destekler. Daha sonra bu hareketinde dolayı Ankara’dan hocanın öldürülmesine dair emir gelir. Hoca kaçar ve orada bir çetenin yanına gider. Burada adı Küçük Ağa olur. Daha sonra Küçük Ağa doğru yoldan gidip gitmediğini sorgulamaya başlar. Çolak Salih adlı kişiye hocayı yakalama emri verilir. Çolak Salih hocayı bulur ve konuşur etkilenen ve yanlış yolda olduğunun farkına varan hoca yeniden Kuvay-ı Milliyenin yanında olur ve Milli mücadeleye destek verir.

Tarık Buğranın yazdığı Küçük Ağa adlı sürükleyici ve tarihsel içerikli bu eserini okumanızı mutlaka tavsiye ederim.  PDF ekitap oku iyi okumalar diler.

[sociallocker]Kitap oku |Kitap indir[/sociallocker]

Bu habere de bakabilirisiniz

İsrail Siyasetini Anlama Kılavuzu

İsrail’in yaptığı siyasetin çok farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kimimiz Filistin’e uyguladığı siyaseti canice görür, kimimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir