Çarşamba , Eylül 30 2020
Ana Sayfa / Genel / Siyasal Tarih Final Emel Kum

Siyasal Tarih Final Emel Kum

siyasaltarihfinalSiyasal Tarihimiz bizim için pek çok öneme yer tutmaktadır. Ülkenin yönetimini sağlayan millet, bunu seçtiği milletvekillerinin ve partilerin oluşturduğu devlet ile yapar. Ortaya çıkacak partiyi oluşturan milletvekilleri, partinin ise devleti oluşturmasını sağlayan millettir. Partilerin ideolojileri doğrultusunda halkın kendisine en yakın ve en doğru ideolojiyi seçmesi ve seçilecek parti lideri olan milletvekilinin kişiliği ve düşüncesi çok önemlidir.

Seçilen partinin lideri olan milletvekili Başbakan olmaktadır. Bu da ülke yönetimi en derinden etkiler. Eski bir döneme baktığımızda Cumhurbaşkanı ise TBMM ‘nde milletvekillerinin verdiği oylar ile belli oluyordu. Bu da iktidara gelmiş partinin Cumhurbaşkanı adayının kazanacağına delildi. Ama yeni sistemde yine halk Cumhurbaşkanlığına direkt olarak etki ediyor ve bunu kişinin, düşüncesine, kişiliğine ve ideolojisine bakarak yapıyor. Yani halk hem iktidar partisini hem de Cumhurbaşkanını seçiyor bunu yaparken de ideoloji önemli bir yer tutuyor.

Siyasal Tarih Final adlı ders notunu okuduktan sonra yorumlarınızı bekliyorum. PDF eKitap Oku iyi günler, iyi okumalar diler.

[sociallocker]Kitap oku | Kitap indir[/sociallocker]

Bu habere de bakabilirisiniz

İsrail Siyasetini Anlama Kılavuzu

İsrail’in yaptığı siyasetin çok farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kimimiz Filistin’e uyguladığı siyaseti canice görür, kimimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir